تلفن:  ۴۲۲۳۲۳۹۳-۰۴۴
فکس: ۴۲۲۲۶۱۱۱-۰۴۴
خانهکنترل کیفیتکاهش صدا در چیلرها
کاهش صدا در چیلرها

کاهش صدا در چیلرها

پیش از هر چیز نیاز است تعریف کاملی از صدا و مفهوم فیزیکی آن داشته باشیم، قطعاً تعریف جامع در واقعی‌تر شدن راه حل‌های اجرایی تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.
صدا به عنوان اختلال در محیط کشسان تعریف می شود که توسط گوش انسان قابل تشخیص است. این محیط می تواند گاز، مایع یا جامد باشد. نویز یا صدای نامطلوب بی ارزش است. چیزی که ما می شنویم، فشارامواج (یا صدا) است که روی گوش داخلی عمل می کنند. بهترین صدا لزوماً به معنای بی صدا بودن نیست، مثلاً در مفهوم دفتر اداری، صدای پس‌زمینه باعث ایجاد حریم خصوصی برای مکالمات می‌شود. کیفیت صدا نیز مهم است صداهای تنال معمولاً مطلوب نیستند.هوا به عنوان معمول‌ترین محیط کشسان جهت انتقال صدا تعریف می گردد، با توجه به خاصیت ارتجاعی هوا، صدا از طریق هوا با استفاده از نوسانات پی‌درپی که از همسایه ذرات هوا الاستیک ساطع می‌شود انتقال یافته، و یک موج صوتی به طور پیوسته در حال پیشرفت است. در یک موج صوت در هوا ذرات در همان جهت انتشار جبهه موج نوسان خواهند داشت (موج طولی)، و این موضوع باعث ایجاد مناطق با فشار بالاتر به ترتیب پایین‌ترنسبت به فشاراتمسفرخواهد شد؛ بنابراین امواج صوتی می‌توانند به عنوان امواج فشارهوا رفتار کنند.
دو مفهوم بسیار مهم در بررسی سطح صدا :
1) فشار صوت:
آنچه که می‌شنویم فشارصوت است، تغییر نوسانات در فشار محیط و انتشار امواج صوت سبب شنیده شدن آن توسط پرداه گوش می گردد. به همین دلیل محیط اطراف شامل شرایط فیزیکی و صوتی از عوامل بسیار مهم بر فشار صوت هستند. واحد اندازه‌گیری فشار صدا پاسکال می باشد، به دلیل بزرگ بودن عدد پاسکال از عدد لگاریتمی دسیبل استفاده می‌گردد.
2) قدرت صدا:
عبارت است از انرژی صوتی که از یک منبع صوتی منتشر می شود. نمی توان آن را شنید، اما می توان از آن برای برآورد سطوح فشار صوت در صورت وجود فضا استفاده کرد.
فشار صدا و قدرت صوت بهتر است با یک مثال توضیح داده شود. بخاری برقی معمولی 5 کیلوواتی را در نظر بگیرید. 5 کیلووات یک معیار واضح و قابل تعریف است که می توان از آن برای مقایسه یک بخاری با دیگری استفاده کرد. این معادل قدرت صدا است. با این حال، نمی توان دانست که آیا بخاری 5 کیلوواتی برای گرم نگه داشتن ساکنین و راحتی آن کافی است مگر اینکه دمای فضا مشخص باشد. دمای فضا معادل فشار صوت است. اگر بخاری 5 کیلووات در یک اتاق کوچک دریک خانه استفاده شود،احتمالاً دمای راحتی را فراهم می کند. اگر ازآن در بخاری در تورنتو استفاده شود ، بعید است که راحتی را برای ساکنین ارائه دهد. در هر کاربرد بخاری با اندازه یکسان (یا سطح قدرت صدا) نتایج راحت حرارتی بسیار متفاوتی (یا سطح فشار صوت) ارائه می دهد.
حال با توجه به تعاریف فوق، زمانی که در مورد کاهش صدای چیلرها صحبت میکنیم‌، فقط چیلرهای تراکمی هواخنک را بررسی خواهیم کرد، دلیل آن نیز ذات در هوای آزاد بودن تجهیزات می باشد، عملاً در سایر چیلرها مانند آب خنک یا جذبی، به دلیل واقع شدن در فضای موتورخانه، انتشار صدای آزاردهنده به دلیل پوشش موتورخانه کاهش یافته و عملاً موتورخانه‌ها در زیرزمین واقع می شوند. اما در چیلرهای هوا خنک، معمولاً علی رقم واقع شدن موتورخانه در زیرزمین، به دلیل نیاز چیلر به هوای آزاد، تجهیزات در محیط باز و اغلب مواقع برروی بام ساختمان اجرا می گردند، که صدای بلند آن‌ها سبب آزار ساکنین و بهره برداران می‌گردد.
تعریف مهم آلودگی صوتی : یکی از مهم‌ترین آلودگی‌ها در جهان امروز، آلودگی صوتی می باشد، گرچه انسان به سرو صدا عادت کرده ولی در حقیقت آلودگی صوتی یک عامل خستگی بوده و ظرفیت کار انسان را چه در مشاغل فکری و چه در شغل‌های بدنی و ساده کاهش می‌دهد. آلودگی صوتی روی وضع روانی و روحی شخص اثر کرده، باعث اشکال در تطابق یافتن انسان با محیط کار و حتی اجتماعی و خانواده می‌شود. به عنوان نمونه چنانچه فردی طی ۸ ساعت به‌طور مداوم در معرض سروصدای بالای ۷۰ دسیبل قرار گیرد، فشار خون وی ۵ تا ۱۰ میلیمتر جیوه افزایش می‌یابد . آزمایش‌ها نشان می‌دهد که صداهای با شدت ۱۶۰–۱۵۰ دسی بل موجب رنگ پریدگی، بالا رفتن فشارخون و کاهش درجه حرارت بدن می‌شوند و صداهای مداوم نیزعکس العمل‌هایی را مانند انقباض رگ‌ها در بدن ایجاد می‌کنند.
جهت بررسی راه حل‌های کاهش صدا در چیلرهای تراکمی، شرایط مختلف که سبب انتشار صدا از چیلرها می گردند را به‌صورت مجزا معرفی خواهیم کرد. مهم‌ترین مسئله در بررسی عامل ایجاد صدا و عامل انتشار صدا می باشد، یعنی باید ابتدا عامل تولید صدا معرفی و پس از آن دلیل انتشار آن بررسی گردد. قطعاً قطعات متحرک مهم‌ترین عوامل تولید صدا می‌باشند.

مهم‌ترین تجهیزات و عوامل موثر بر ایجاد صدا در یک چیلر تراکمی به شرح ذیل می‌باشد:

  1. کمپرسور
  2. فن‌های کندانسور
  3. سیستم گردش آب
  4. شاسی فیزیکی استقرار دستگاه
  5. محل قرار گیری دستگاه

کمپرسور دستگاه : کمپرسور دستگاه چیلر تراکمی، یک موتورالکتریکی قوی می باشد که وظیفه آن ایجاد فشار مناسب جهت گردش مبرد در سیکل تراکمی می باشد. دقیقاً وظیفه آن مشابه پمپ در سیستم هیدرولیکی است.

فن‌های کندانسور:محلی است که مبرد حرارت جذب شده در داخل پروژه را به بیرون انتقال می‌دهد، قطعه متحرک در این قسمت فن‌های پرقدرت کندانسور هستند که جابجایی اجباری هوا جهت انتقال حرارت اجباری را انجام می‌دهند، این فن‌ها معمولاً به‌صورت آکسیال با دبی بسیار زیاد ولی هد پایین طراحی می‌گردند.

سیستم گردش آب : شامل لوله‌ها و پمپ گردش آب می باشد، که وظیفه آن‌ها انتقال انرژی از محیط داخل به دستگاه چیلر می باشد، قطعه متحرک پمپ ولی نوع طراحی لوله‌ها نیز بسیار موثر می‌باشد.

شاسی فزیکی استقرار دستگاه:شاسی فیزیکی به‌صورت شاسی اختصاصی چیلر که توسط کارخانه جهت یکپارچه سازی چیلر در نظر گرفته شده می باشد. علاوه بر آن شاسی فلزی یا بتنی زیرین دستگاه که وظیفه تحمل وزن آن را دارد نیز به‌عنوان شاسی در نظر گرفته می شود. شاسی دستگاه به‌عنوان عامل متحرک در نظر گرفته نمی‌شود ولی به‌عنوان مهم‌ترین عامل انتقال لرزش و صدای قطعات متحرک به سازه ساختمان در نظر گرفته می‌شود.

محل قرارگیری دستگاه : یکی از مهم‌ترین عوامل بر میزان صدای دستگاه می باشد، به طور کلی یک دستگاه مکانیکی به دلیل قطعات متحرک تولید صدا و لرز دارد و نمی‌توان در ایده‌آل‌ترین حالت هم از آن چشم پوشی نمود. در صورت جانمایی درست و اصولی می‌توان تا حد بسیار زیادی از صدای ساطع شده دستگاه کم نمود.

راه‌ حل‌های عملی جهت کاهش صدای چیلرهای تراکمی

پوشش کمپرسور:پوشش کمپرسور به دو صورت ساخت محفظه صداگیر یا پوشش کمپرسور با ژاکت صداگیر مخصوص.  هردو راه حل بسیار کارآمد بوده ولی نیاز به بررسی و محاسبه شرکت تولید کننده دارد. دلیل آن نیز کمپرسور یک موتورالکتریکی می‌باشد که به دلیل کارکرد نیاز به تبادل دما با محیط اطراف دارد. مورد بسیار مهم در مورد کمپرسور الزام استفاده از لرزه‌گیر مخصوص در اتصال کمپرسور به شاسی چیلرمی‌باشد . دلیل آن نیز میرا کردن لرزش کمپرسور بوسیله لرزه‌گیرهای استاندارد و مخصوص است.

کاهش صدای فن کندانسور : صدای فن کندانسور به دو صورت استفاده از فن دورمتغیر و همچنین استفاده از سیستم سایلنسر فن می‌باشد. امروزه بیشتر تولید کننده‌های چیلر بر اساس سفارش کارفرما می‌توانند از فن‌های دور متغیر جهت فن کندانسور استفاده کنند که این امر سبب کاهش سطح صدا مخصوصاً در بارهای جزئی بخصوص شب‌ها می‌گردد. همچنین بر اساس سفارش خریدار می‌توان سیستم سایلنسر را بر روی خروجی فن‌های کندانسور قرار داد که سبب کاهش سطح صدا می‌گردد. این سایلنسرها بصورت یک دیفیوزر عمل می‌کنند که با افزایش سطح خروجی سبب کاهش سرعت و در نتیجه کاهش صدای تولید شده می‌گردند.

کاهش صدای سیستم هیدرولیکی : جهت کاهش صدای سیستم هیدرولیکی، می‌بایست لوله‌ها به درستی بر اساس افت و عدد رینولدر مناسب سایز شده باشند که سرعت آب در لوله‌ها بالا نرود. همچنین برخی از صداهای درون لوله‌ها به دلیل وجود حباب‌های هوا می‌باشد که راه حل آن استفاده از سیستم‌های هواگیر اتوماتیک و همچنین ایرسپراتور می‌باشد. البته عایق کاری مناسب لوله‌ها نیز بسیار تاثیر گذار می‌باشد. در مورد پمپ‌ها نیز می‌بایست پمپ‌ها روی لرزه‌گیرهای میرا کننده مناسب نصب گردند که لرزش آن‌ها به سازه ساختمان وارد نشود و مهم‌ترین مسئله استفاده از پمپ با شرایط و سایز مناسب می‌باشد.

شاسی فیزیکی استقرار دستگاه‌ها : یک دستگاه چیلر تراکمی هواخنک به دلیل وزن بالای خود بصورت اصولی می‌بایست بر روی یک شاسی که متصل به سازه اصلی ساختمان می‌باشد نصب گردد، لرزش و صدای ناشی از کارکرد تجهیزات یک چیلر بوسیله، همین سازه که یک اتصال صلب تلق می‌گردد به تمام نقاط ساختمان منتقل خواهد شد. راه حل اصلی جلوگیری از این مسئله استفاده از لرزه‌گیرهای استاندارد می‌باشد که لرزش‌ها و صداهای منتقل شده را توسط سیستم کشسان خود میرا کند.

نقش محل استقرار در مورد کاهش صدا : همانطور که قبلاً گفته شد علی‌رقم همه تمهیدات لازم و همانطور اجرای تمام استاندارد‌های لازم جهت اجرا، چیلر تراکمی هواهنک یک دستگاه مکانیک می‌باشد که مجموع چند قطعه متحرک الکترونیکی است . لرزش و ایجاد صدا طبیعت یک موتور الکترونیکی می‌باشد. پس با توجه به همه پیش بینی‌ها و تمهیدات انتخاب مکان مناسب و اجرای صحیح نصب چیلر اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. با توجه به حرک ذاتی صدا می‌بایست چیلر در ترازی بالاتر از سطح بهره برداری نصب گردد، همچنین دقت گردد چیلر در نزدیکی مکان‌هایی که به آرامش بیشتری نیاز دارند نصب نگردد. مثلاً نصب یک چیلر تراکمی با تناژ بالا بر بام یک واحد مسکونی آن هم روی اتاق خواب‌ها قطعاً اقدام اشتباهی خواهد بود. پیشنهاد می‌گردد چیلرهای تراکمی هواخنک بر روی قسمت بالاتر از بام مثلاً خرپشته نصب گردند و البته حریم تعمیرات و همچنین سازه آنها می‌بایست کنترل گردد. راه حل بعدی که می‌بایست توجه گردد استفاده از محصور کننده‌های اطراف دستگاه می‌باشد که نقش بسیار زیادی در انحراف امواج صدا و کاهش آن‌ها دارد. در صورت امکان می‌توان حتی از عایق‌های صوتی نیز جهت کاهش صدای ساطع شده استفاده نمود.

اهمیت سفارش دستگاه چیلر : افزون بر همه موارد ذکر شده، یکی از موارد مهم در کاهش صدای چیلر نحوه سفارش گذاری و همچنین خرید کارفرما می‌باشد. امروزه با توجه به رقابتی شدن فضای کار و همچنین استاندارد شدن روش‌های تولید، عمده شرکت‌های تولیدی اقدام به اعلام سطح صدای دستگاه خود در فواصل مختلف می‌نمایند که قبل از خرید می‌بایست توسط خریدار و فروشنده هماهنگی لازم جهت تایید میزان صدا انجام پذیرد. همچنین انتخاب نوع تجهیزات نیز توسط خریدار بسیارمهم می‌باشد، مثلاً کمپرسورهای اسکرال بسیار بی‌صداتر و کم لرزش‌تر از کمپرسورهای اسکرو و رفت و برگشتی می‌باشند. بهتر است قبل از ثبت سفارش در صورت مهم بودن میزان صدا تمامی موارد حتی مکان نصب با فروشنده هماهنگ گردد.

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.