تلفن:  ۴۲۲۳۲۳۹۳-۰۴۴
فکس: ۴۲۲۲۶۱۱۱-۰۴۴
خانهمخازن ذخیرهانتخاب و خرید چیلر مناسب
انتخاب و خرید چیلر مناسب

انتخاب و خرید چیلر مناسب

نکات مهم در خرید چیلر

پیش از آن‌که در مورد خرید و تهیه چیلر تراکمی بصورت اختصاصی صحبت کنیم، ابتدا مهم‌ترین عوامل یک خرید خوب به شرح زیر است: 

  • کسب اطلاعات لازم قبل از خرید
  • انتخاب صحیح فروشنده با توجه به همه شرایط
  • ارتباط صحیح و کامل با فروشنده پس از خرید

شما به عنوان بهره‌بردار یک سیستم که تلفیقی از حساس‌ترین قطعات مکانیکی، الکترونیکی و کنترلی است، می‌بایست قبل از تصمیم نهایی با حداقل شرایط استاندارد یک تأمین کننده تجهیزات تهویه مطبوع و همچنین دستگاه‌های مورد نیاز خود آشنا شوید.

روند صفر تا صد تهیه سیستم تهویه مطبوع (چیلر) بصورت شرح کامل

• تعیین ظرفیت‌ها همراه با محاسبات
• مشاوره
• تحقیقات
• انتخاب گزینه‌های نهایی
• انعقاد قرارداد
• اخذ نظارت و جزئیات کاری تا مرحله نصب
• نصب مکانیکی و برقی و راه اندازی
• دوره تست موقت
• تحویل قطعی و شروع دوره خدمات پس از فروش

تعیین ظرفیت‌ها:

نکته اولیه و مهم در انتخاب تجهیزات تهویه مطبوع، محاسبه دقیق، ظرفیت و نیازسنجی تجهیزات می‌باشد. باید توجه کرد که در ظرفیت سنجی سیستم تهویه مطبوع نکاتی مانند توجه به دمای هوای گرم‌ترین و سردترین روز سال، منطقه جغرافیایی پروژه، نوع کاربری، نحوه تابش آفتاب، نوع و کیفیت مصالح ساختمانی و …. تأثیر بسیار زیادی دارد. هرگز محاسبات سرانگشتی و حدودی و یا حتی تجربی فروشندگان را قبول نکنید، شما به عنوان خریدار و کسی که هزینه‌های تأمین تجهیزات پروژه را تأمین می‌کند، حق دارید از مشاور، طراح و هر شخص یا شرکتی که ظرفیت تجهیزات تهویه مطبوع شما را محاسبه می‌کنند محاسبات و خروجی نرم افزارهای معمول محاسبه تهویه مطبوع ( HAPP , Train ) را درخواست کنید. 

مشاوره:

در حالیکه خود اطلاعات اولیه و حداقلی انتخاب تجهیزات را کسب می‌کنید، می‌بایست از راهنمایی‌ها و تجربیات یک مشاور و محاسب خوب و مجرب استفاده کنید. به یاد داشته باشید یک ساختمان بسیار پرهزینه و مجلل در حالتی که در تابستان گرم و در زمستان سرد باشد، هیچ ارزشی نخواهد داشت و مهم‌تر از آن این‌که سییستم تهویه مطبوع پس از راه اندازی قابل تصحیح و برگشت رو به عقب نمی‌باشد و در صورت تغییر هزینه‌های آن به مراتب از هزینه اولیه بیشتر خواهد بود.

تحقیقات:

در حالیکه برای پروژه مشاور، ناظر و محاسب دارید، حتماً از اطلاعات اولیه، نحوه‌ی کارکرد و حتی جزئیات کاری سیستم تهویه مطبوع خود آگاه باشید. از مشاور و محاسب خود بخواهید از نحوه‌ی کارکرد سیستم تهویه مطبوع، میزان ظرفیت و برخی جزئیات کاری آن شما را آگاه سازند. به یاد داشته باشید در هنگام عقد قرارداد تهیه تجهیزات تهویه مطبوع، شما به تنهایی می‌بایست تصمیم نهایی را بگیرید و با عواقب آن روبه‌رو شوید، شما سرمایه گذار و بهره‌بردار مالی نهایی پروژه هستید پس در مورد جزئیات حساس و کنجکاو باشید.

گزینه های نهایی:
در کشور ما صدها تأمین کننده تجهیزات تهویه مطبوع بصورت واردکننده بازرگانی کارگاه‌های کوچک و بزرگ و کارخانجات وجود دارند که به شما پیشنهادات متنوعی ارائه می‌کنند که دارای اختلاف قیمت، کیفیت و خدمات می‌باشند. شما به همراه تیم تصمیم گیرندگان پروژه می‌بایست با توجه به محدودیت‌ها، استانداردها و شرایط اختصاصی خود 99% گزینه‌ها را حذف کنید و در آخر مابین چند گزینه‌ی محدود حداکثر 2 یا 3 تأمین کننده تصمیم بگیرید. هرگز با تمامی شرکت‌ها و فروشندگان ارتباط مستمر و پیوسته برقرار نکنید چون باعث هدر رفتن زمان و انرژی شما و در نهایت سردرگمی شما می‌شوند. برای رسیدن به گزینه‌های نهایی به‌وسیله‌ی پارامترهای ابتدایی اما مهم شروع کنید، این پارامترها شامل :
• قدمت کارکرد و تجربه‌ تأمین کننده
• رزومه کاری با ظرفیت‌های مشترک و مشابه شما
• قدرت مالی و تجاری
• میزان و نحوه خدمات رسانی پس از فروش
• خوش نامی و اعتبار مناسب

ظرفیت واقعی دستگاه‌ها در شرایط پروژه:

اعلام ظرفیت واقعی دستگاه در تأمین آب خروجی 7 درجه و ایجاد اختلاف 5 درجه سانتی گراد در رفت و برگشت اواپراتور

تعداد مدار مجزا از نظر برق، فرمان و تبرید دستگاه

اعلام تعداد مدار مجزا چیلر در حال کارکرد از نظر برق و فرمان تبرید

نوع و تعداد کمپرسورهای پیشنهادی همراه با ذکر برند و تاریخ واردات به کشور:

قلب اصلی یک دستگاه چیلر، کمپرسور آن می‌باشد، قطعه‌ای بسیار متحرک و فشرده ساز گاز به مایع. مهم‌ترین قطعه یک چیلر. در چهار نوع متداول و چند برند مطرح ارائه می‌گردد. نوع رفت و برگشتی، نوع اسکرال، نوع اسکرو و نوع سانتریفیوژ. در حال حاضر در چیلرهای با تناژ پایین و متوسط نوع اسکرال یا حلزونی استفاده می‌شود که با موازی نمودن تعداد زوجی از آن‌ها به ظرفیت مورد نظر می‌رسند. ایراد آن‌ها غیر قابل تعمیربودن و همچنین سیستم مرحله‌ای و پله ای بودن ظرفیت آن‌ها می‌باشد ولی بصورت کلی بسیار کم مصرف و کم صدا تر از سایر کمپرسورها می‌باشد. در تناژهای بالا نوع اسکرو یا پیچی استفاده می‌گردد، این نوع کمپرسورها قابل تعمیر و دارای ظرفیت پیوسته می‌باشد ولی سطح صدای بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارند در چیلرهای با تناژ بالا از دو یا چهار کمپرسور استفاده می‌گردد. برندهای متداول کمپرسور اسکرال (دانفوس – کوپلند – بیتزر) می‌باشد و برند معتبر در کمپرسور اسکرو (بیتزر) می‌باشد. توجه نمایید در چیلرهای بالاتر از 45 کیلووات همیشه از تعداد زوج کمپرسور و مدارات مجزای موازی استفاده نمایید.

اخذ تأیید از فروشنده مبنی بر اصل بودن تجهیزات ارائه شده بصورت جزء به جزء:

با توجه به واردات قطعات اصلی چیلر از سایر کشورها و تولید برخی از آن‌ها توسط کارخانه‌های غیر اصل، تضمین کیفیت و اصالت آن برعهده تأمین کننده است.

اعلام بازدهی دستگاه بصورت عدد بی بعد EER در شرایط کارکرد دستگاه در پروژه

EER بازدهی چیلر بصورت واقعی می‌باشد. بهترین عدد آن 2.8 به بالا می‌باشد.

اعلام مصرف برق دستگاه در شرایط کارکرد دستگاه در پروژه

با توجه به محدودیت‌های تأمین برق مورد نیاز دستگاه‌ها، اطلاع از میزان واقعی آن بسیار مهم و حیاتی می‌باشد.

گاز مورد استفاده در مدار تبرید و میزان شارژ آن

مایع مبرد در سیکل تبرید بسیار مهم می‌باشد، دقت کنید که گاز R22 گازی با بازدهی بالا ولی بسیار مضر برای محیط زیست می‌باشد، جهت چیلرهای اسکرو، گاز R134 و چیلرهای اسکرال، گاز R410 پیشنهاد می‌گردد.

نوع و تعداد فن کندانسور و برند تولید کننده آن

فن‌های کندانسور بصورت معمول بصورت آکسیال می‌باشد و دلیل آن نیز دبی بالا و هد پایین می‌باشد. نکته مهم در آن تکنولوژی ایجاد سطح پایین صدا می‌باشد که بصورت فن‌های دور متغیر می‌باشد. برخی از فن‌ها با ایجاد شیارهای خاصی بر روی لبه‌های آن باعث افزایش راندمان و کاهش صدا می‌گردند.

استانداردها و شرایط تولید کویل و فین کندانسور

کویل‌ها و فین‌های کندانسور بسیار مهم و در حقیقت قسمت غیرمتحرک سیکل تبرید می‌باشند، کیفیت ساخت آن‌ها و میزان فین در اینچ آن‌ها بسیار مهم می‌باشد، کمبود آن‌ها سبب کاهش سطح انتقال حرارت کندانسور و کارکرد بیشتر کمپرسور و کاهش محسوس کارایی چیلر می‌گردد.

سطح صدای دستگاه در فاصله 1 و 10 متری

سطح صدای ساطع شده از دستگاه حاصل دو قسمت اصلی متحرک دستگاه می‌باشد، کمپرسور و فن‌های کندانسور، چیدمان و نحوه‌ی محدود کردن صدای هر قسمت سبب کاهش صدا می‌گردد، مثلاً پوشش کمپرسورها یا دور متغیر ساختن فن‌های کندانسورها از اقدامات برخی تأمین کنندگان می‌باشد.

نوع و برند اواپراتور

اواپراتور دستگاه قسمت بسیار مهمی می‌باشد، زیرا مرز تماسی و انتقال انرژی سیکل تبرید و سیکل هیدرولیک می‌باشد. اواپراتورهای معمول جهت چیلرهای با تناژ پایین صفحه‌ای، تناژهای متوسط و بالا پوسته ولوله و تناژهای بسیار بالا مستغرق می‌باشد. ایراد اواپراتور صفحه‌ای امکان تشکیل رسوب، آسیب پذیری بالا و حساسیت بالا می‌باشد، ولی بسیار کوچک و با بازدهی بالا می‌باشد. اواپراتورهای پوسته ولوله بسیار بزرگتر، نسبت به رسوب گرفتن و کاهش بازدهی مقاوم‌تر هستند .

اداوات قدرت تابلو برق

ادوات برق و قدرت یک چیلر از قطعات بسیار مهم و حساس آن هستند، دلیل آن نیز عبور مصرف بسیار زیاد برق توسط کمپرسور دستگاه می‌باشد. انتخاب برند مناسب فیوزهای قدرت و کنترل تجهیزات می‌تواند در محافظت از دستگاه شما بسیار مؤثر باشد.

نوع کنترل دستگاه

سیستم کنترل یک چیلر هم می‌تواند بصورت آنالوگ (رله، کلید و کنتاکتور) باشد و هم می‌تواند بصورت پی‌ال‌سی کنترل شود.

نوع شیر انبساط

شیر انبساط قطعه‌ای بسیار کوچک ولی تأثیر گذار می‌باشد. شیر انبساط بصورت مکانیکی و الکترونیکی است که نوع الکترونیکی بسیار مفیدتر و قابل اعتمادتر می‌باشد.

نوع کندانسور دستگاه

کندانسور دستگاه مسؤل انتقال حرارت از خط تبرید به محیط بیرون می‌باشد. در تولید آن‌ها نوع‌های مختلفی وجود دارد که نوع سینوسی تحت قابلیت انتقال حرارت بیشتری نسبت به سایرین دارد.

پوشش محافظ کندانسور دستگاه

با توجه به محیط کاری پروژه و کارکرد کندانسور نوع آن‌ها را بصورت محافظت شده در محیط‌هایی که دارای رطوبت بالا در هوا باشند یا بصورت محافظت نشده در محیط‌های خشک می‌سازند. در محیط‌های شرجی و دارای رطوبت، چگالی هوا بالاتر می‌باشد و پوشش کندانسور توسط پوشش‌های آبی یا طلایی رنگ سبب محافظت خوردگی مس و آلومینیوم در حضور آب می‌گردند ولی بازدهی تبادل دمایی کندانسور پایین‌تر می‌آید که با در نظر گرفتن چگالی بالاتر هوا می‌توان از آن صرف نظر کرد. در محیط‌های خشک به دلیل پایین بودن رطوبت مس و آلومینیوم دچار خوردگی نمی‌گردند و نیازی به پوشش محافظت کننده نیست.

اعلام نوع شاسی و استراکچر دستگاه

شاسی فیزیکی دستگاه از دو دیدگاه مهم می‌باشد، اول نحوه‌ی دسترسی و تعبیه درب و محل بازدید از تجهیزات و راحتی آن‌ها، مسلماً درب لولایی بسیار کارآمدتر از درب‌های کشویی می‌باشد. نوع دوم شاسی کشی دستگاه می‌باشد که به دو صورت پیچ و مهره‌ای و جوشی می‌باشد، به دلایل بسیار زیادی نوع پیچ و مهره‌ای بسیار معتبرتر و مفیدتر از نوع جوشی می‌باشد.

اعلام نوع عایق محافظتی ادوات هیدرولیک و تبرید دستگاه

نوع عایق سیکل تبرید و هیدرولیک دستگاه بسیار مهم می‌باشد و دلیل آن نیز اختلاف دمای بسیار زیاد محیط بیرون و آب سیستم می‌باشد. بهترین عایق نوع الاستومری می‌باشد و بهترین حالت آن نوع مصلح آن می‌باشد.

ابعاد و وزن نهایی دستگاه

ابعاد دستگاه از نکات مهم آن می‌باشد، قطعاً ابعاد کوچک‌تر بهتر می‌باشد ولی ابعاد خیلی کوچک‌تر از سایر برندها، می‌تواند نشان از ایراد در سطح کندانسور یا نوع و تناژ کمپرسور باشد. ورژن چیلرها نیز می‌بایست بصورت معمول همسان باشد و دلیل آن نیز مساوی بودن مواد سازنده آن‌ها است.

شرایط تست و اعلام ظرفیت مورد ادعا تأمین کننده

بازدهی و ظرفیت واقعی یک دستگاه چیلر می‌بایست توسط یک آزمایشگاه تعیین ظرفیت با امکانات شبیه سازی محل بهره‌برداری پروژه تأیید گردد.

روش تست چیلر تراکمی

شرایط ساخت و ماشین آلات مورد استفاده در تولید

یک دستگاه چیلر، یه دستگاه بسیار پیشرفته و حساس می‌باشد، هر چقدر در تولید آن امکان دخالت دست انسان کم‌تر شود می‌توان به نتیجه نهایی آن مطمئن‌تر بود. کارخانجات معتبر با استفاده از تجهیزات پیشرفته تا حد امکان امکان خطای انسانی را پایین می‌آورند.

انعقاد قرارداد

پس از انتخاب گزینه نهایی، قرارداد فی مابین می‌بایست دارای حداقل‌های زیر باشد :

  • پیوست تمامی مدارک و تعهدات فروشنده تا روز قرارداد
  • تعیین زمان تحویل دستگاه بصورت دقیق و بدون هیچ شرطی
  • تعیین میزان خسارت در صورت تعویق یا تأخیر در تحویل تجهیزات
  • ذکر میزان پیش‌پرداخت و اخذ ضمانت معتبر مالی در قبال پیش‌پرداخت و همچنین خدمات صحیح پس از فروش
  • پیش از امضا قرارداد، اساسنامه شرکت تأمین کننده را بررسی و از صحت نفرات و تعداد آن‌ها جهت انعقاد قرارداد رسمی مطمئن شوید.
  • قرارداد باید در دفتر شرکت تأمین کننده منعقد گردد .

اخذ نظارت و جزئیات کاری تا مرحله نصب

پس از انعقاد قرارداد، عملاً شما وارد مرحله‌ای جدید از کار می‌شوید، شما و فروشنده هر دو در حال هزینه کردن مالی هستید و این یک امر یکطرفه نیست، خریدار باید در چهارچوب قرارداد و تعهدات خود با فروشنده ارتباط داشته باشد . تلاش کنید ارتباطات بصورت مکتوب و با ذکر تاریخ باشد. نکته مهم در این مرحله این است که شما باید در هر مرحله از پیشرفت کار، شرایط خود را با فروشنده هماهنگ کنید و از راهنمایی‌ها و تجربه‌های آن‌ها استفاده کنید . پس از انعقاد قرارداد شما و فروشنده هر دو در یک سمت و همراه یکدیگر هستید، هر دو دارای یک هدف و آن هم نتیجه مناسب و خوب پروژه هستید . در مورد تأمین برق و شرایط نصب و شاسی کشی و ….. با فروشنده ارتباط داشته باشید تا در پایان حداقل هزینه دوباره کاری و اضافی را متحمل نشوید . متأسفانه در کشور ما این مرحله توسط خریدار و فروشنده به فراموشی سپرده می‌شود، خریدار با فرض اینکه فروشنده موظف به پیگیری یکطرفه است و فروشنده با فرض اینکه خریدار موظف یه پیگیری یکطرفه است، گاهاً در پایان پروژه و هنگام تحویل تجهیزات، اتفاقات بسیار بد و جبران ناپذیری رخ می‌دهد. مثلاً پروژه‌هایی که به دلیل روشن نکردن شرایط برقی دستگاه، ناتوان از راه‌اندازی آن شدند و تصحیح آن مستلزم صرف زمان بسیار زیاد می‌باشد.

نصب مکانیکی و برقی و راه‌اندازی

پس از تحویل دستگاه‌ها نوبت به نصب مکانیکی و برقی دستگاه می‌رسد، حتماً نقشه نصب مورد تأیید فروشنده جهت نصب را از آن‌ها مطالبه کنید و به نصب تجهیزات بصورت عمومی اقدام نکنید. برخی تأمین کنندگان دارای شرایط خاصی از بابت نصب هستند و در صورت مغایرت آن‌ها دستگاه را خارج از گارانتی نصب و راه‌اندازی می‌کنند.

قبل از راه اندازی درخواست نیروی متخصص جهت راه‌اندازی و تحویل موقت نمایید، شما مالک دستگاه‌ها و تجهیزات خود هستید ولی می‌بایست از قوانین تولید کننده پیروی نمایید تا در اخذ پشتیبانی و گارانتی دچار مشکل نشوید.

راه‌اندازی موقت:

پس از تحویل و راه‌اندازی، دستگاه شما باید به مدت 72 ساعت پیوسته بدون ایراد کار کند و پس از آن صورت جلسه‌ی تحویل کامل را امضا کنید، تا قبل از 72 ساعت شما فقط صورت جلسه‌ی تحویل فیزیکی دستگاه‌ها را می‌بایست امضا کنید. برای روشن‌تر شدن موضوع یک مثال بسیار شایع این است که برخی دستگاه‌ها در هنگام جابجایی در کندانسور آسیب بسیار جزئی می‌بینند که در مدت خاموش بودن هیچ گونه علامتی نخواهند داشت و بصورت کاملاً عادی، روشن و شروع به کار می‌کنند، حال پس از گذشت چند ساعت و چرخش مایع مبرد و فشار کمپرسور مایع مبرد از طریق روزنه ایجاد شده در هنگام حمل و نقل خارج می‌شود و دستگاه پس از یک روز خاموش می‌شود. به یاد داشته باشید خارج شدن گاز از کندانسور جزو گارانتی تجهیزات نیست و دلیل آن هم تحویل سالم به شما در زمان راه‌اندازی است، یعنی دستگاه پس از تحویل دچار آسیب عمدی فیزیکی شده است وشامل گارانتی عیوب ساخت نمی‌باشد.

تحویل کامل و شروع دوران گارانتی :

پس از 72 ساعت کارکرد سالم دستگاه، صورت جلسه‌ی تحویل کامل امضا می‌شود و دوران خدمات پس از فروش دستگاه شما شروع می‌شود. در این دوران برخی از هزینه‌های سرویس و نگهداری دستگاه برعهده شما می‌باشد. لطفاً دقت کنید که سرویس‌های دوره‌ای بصورت منظم انجام شود، دستگاه با شروع فصل سرد جهت جلوگیری از یخ‌زدگی توسط نیروی شرکت تأمین کننده تخلیه آبی گردد. همیشه با واحد خدمات ارتباط مستمر داشته باشید. جهت بهبود شرایط کاری دستگاه و عمر بیشتر آن با نیروهای تعمیر و نگهدار متخصص، قرارداد طولانی مدت منعقد نمایید و مسئولیت نگهداری را به آن‌ها بسپارید .

برچسب‌ها:

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.