تلفن:  ۴۲۲۳۲۳۹۳-۰۴۴
فکس: ۴۲۲۲۶۱۱۱-۰۴۴
خانهابزار دقیقبازدهی بیشتر در تهویه مطبوع خانگی
بازدهی بیشتر در تهویه مطبوع خانگی

بازدهی بیشتر در تهویه مطبوع خانگی

بطور کلی روش‌های بسیار زیادی جهت افزایش بازدهی سیستم تهویه مطبوع وجود دارد. نکته حائزاهمیت در اجرای آن‌ها، اهمیت بستر بهره‌برداری و همچنین کارایی سیستم مورد نظر می‌باشد. بصورت مثال در تهویه مطبوع یک بیمارستان با توجه به زیرساخت‌های گسترده‌تر و امکان صرف هزینه‌های بالاتر، امکان تغییرات بیشتری وجود دارد.

یک) انتخاب سیستم تهویه مطبوع با بازدهی مناسب

اولین اصل در بدست آوردن بازدهی مناسب در هر سیستمی استفاده از تجهیزات به روز و با بازدهی مناسب می‌باشد. خوشبختانه در حال حاضر تمامی تجهیزات تهویه مطبوع دارای برچسب مصرف انرژی می‌باشند و عملاً خریدار به راحتی می‌تواند نسبت به رده‌ی انرژی دستگاه اطلاعات لازم را به دست آورد. البته انتخاب سیستم تهویه مطبوع با راندمان بالاتر مستلزم صرف هزینه بیشتر می‌باشد که در اختیار خریداراست.

دو) کنترل مناسب دمای محیط

استفاده از سیستم تشخیص دمای محیط (ترموستات) مناسب و باکیفیت در کارکرد مناسب و بهینه سیستم تهویه مطبوع تأثیر بسیار دارد. در حقیقت تعیین دمای مناسب جهت آرامش در بهره‌وری سیستم تهویه مطبوع بسیار مهم و حیاتی می‌باشد. ممکن است ساکن یک ساختمان در تابستان در حالت خواب آنقدر دمای کار سیستم را پایین آورد که مجبور به استفاده از پتو ضخیم گردد یا در زمستان آنقدر دمای سیستم را بالا برد که مجبور به باز کردن پنجره‌ها شود. هردو این حالات نشان دهنده‌ی عدم تنظیم سیستم تهویه مطبوع مطابق دمای آرامش بدن است که نهایتاً سبب زیر بار رفتن بیشترسیستم تهویه مطبوع و پایین آمدن بازدهی آن می‌گردد.

سه) عایق کاری مناسب تجهیزات

تمامی کانال‌ها، لوله‌ها و سایر تجهیزات انتقال انرژی از بیرون به داخل و بالعکس درسیستم تهویه مطبوع می‌بایست با عایق مناسب و با کیفیت از انتقال حرارت محافظت گردند. مثلاً در زمستان در حالی که محیط بیرون یخ‌زده نمی‌توان انتظار جریان آب داغ مناسب از بیرون به داخل را داشت در حالی که بیشتر توان حرارتی با بیرون مبادله می‌شود یا بالعکس در تابستان. البته عایق کاری مناسب در فصل تابستان علاوه بر بالاتر رفتن بازدهی سیستم سبب جلوگیری از پدیده شبنم می‌شود. چنانچه در یک سیستم تهویه مطبوع کانال‌ها یا عایق‌ها در ساختمان شبنم بزنند عملاً مشکل بسیار بزرگ و غیر قابل حلی ایجاد می‌شود که سبب از بین رفتن تمامی هزینه‌های کارفرما می‌شود.

چهار) استفاده از پنجره‌های دو جداره

استفاده از پنجره‌های دوجداره سبب کاهش انتقال حرارت و هدر رفتن انرژی سیستم تهویه مطبوع در ساختمان می‌گردد. در تابستان سبب کاهش شدید انتقال حرارت از بیرون به داخل و گرم شدن سطح داخل شده و در زمستان هم سبب کاهش انتقال حرارت از داخل به بیرون می‌شود.

پنج) تهیه سایه‌بان جهت تجهیزات بیرون
تعبیه سایه‌بان جهت دستگاه بیرونی سیستم تهویه مطبوع، سبب افزایش توان و کاهش مطرف غیرقابل باور سیستم تهویه مطبوع می‌گردد. البته این مورد فقط در فصل گرما و تابستان کارایی دارد و در زمستان تأثیر چندانی ندارد. از طرفی ایجاد سایه‌بان سبب محافظت سیستم در مقابل باران و مخصوصاً تابش شدید اشعه آفتاب می‌گردد و در نهایت عمر سیستم را افزایش می‌دهد.
شش) تعویض به موقع فیلترهای هوا
فیلترهای هوا، نقش اصلی را در ایجاد کیفیت مطلوب هوای خروجی در سیستم تهویه مطبوع دارد. استفاده از فیلتر مناسب به تنهایی ضامن کیفیت هوا نمی‌باشد. نکته مهم‌تر آن است که بدانیم به دلیل ذرات گرد و غبار و همچنین آلودگی در محیط این فیلترها پس از مدتی اشباع شده و هوا به درستی از آن‌ها عبور نخواهد کرد و موتور دستگاه مجبور به ایجاد فشار بیشتر و عبور جریان برق بیشتر از موتور دستگاه خواهد بود. درنتیجه باعث سوختن موتور و کیفیت بسیار پایین هوای خروجی به علت عبور از روی حجم، اشباع گرد وغبار و آلودگی روی فیلتر و همچنین پایین آمدن حجم هوای خروجی از سیستم می‌گردد.
هفت) بررسی مسیر جریان هوا در خانه
به دلیل عدم آگاهی ساکنین خانه از زیرساخت‌های تهویه مطبوع یک منزل مسکونی، گاهی به دلایل خاصی مسیر دهش یا مکش یک دستگاه داخلی سیستم تهویه مطبوع مسدود می‌گردد. مثلاً اضافه شدن یک کمد جلو دهش هوا یا کاغذ دیواری روی مسیر مکش هوا یا ….. که ممکن است در نگاه اول بعید و غیر ممکن به نظر آیند ولی در عمل مشکل هر روزه خدمات پس از فروش شرکت‌های تهویه مطبوع می‌باشد. همیشه از باز بودن مسیر مکش و دهش تجهیزات مطمئن شوید و اطمینان حاصل کنید که هیچ چیزی جلوی پرتاب یا مکش هوا را مسدود نمی‌کند.

هشت) سرویس و نگهداری مناسب تجهیزات

کلیه دستگاه‌ها و سیستم‌های تهویه مطبوع نیاز به سرویس‌ و نگهداری‌های مداوم سالیانه دارند. در مورد سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی کوچک که بصورت مجزا هستند توصیه می‌شود حداقل هر سه ماه یکبار سیستم توسط افراد آموزش دیده بررسی و اقدامات لازم جهت بهبود شرایط کارکردانجام گردد. متأسفانه فرهنگ بسیار غلط تعمیرات همه چیز توسط یک نفر در خانه، که در بیشتر موارد مرد خانه می‌باشد در جامعه ما رواج دارد، باید دانست یک سیستم تهویه مطبوع متأثر از پارامترها و شرایط بسیار گوناگونی است و فقط باید توسط افراد آموزش دیده بررسی و بازدید گردد. حتی کولرهای آبی نیز باید توسط تکنسین، مورد بازدید شش ماهه قرار گیرد تا از صحت کارکرد آن مطمئن شوید.

نه) استفاده از مکنده مناسب هوا در آشپزخانه

تنها عامل ایجاد بو و چربی معلق در هوا و همچنین ایجاد گرمای زیاد در یک خانه مسکونی، آشپزخانه می‌باشد. استفاده از هودهایی با فشار استاتیکی مناسب یا بهتر از آن استفاده از اگزاست فن‌های مرکزی با فشار استاتیک مناسب جهت کاهش حرارت و همچنین آلودگی، بو و ذرات معلق چربی در هوا بسیار توصیه می‌گردد. همچنین مانند سایر تجهیزات تهویه مطبوع بررسی هفتگی فیلترهودهای خانگی جهت بهبود کارکرد آن‌ها و همچنین بهبود هوای خانه بسیار توصیه می‌شود.

کارکرد سیستم تهویه مطبوع بصورت مداوم

طور کلی همه‌ی سیستم‌های تهویه مطبوع بر اساس دو حالت زیر کار می‌کنند :
• انتقال انرژی از داخل به بیرون (در تابستان)
• انتقال انرژی از بیرون به داخل (در زمستان)

در هر دو حالت فوق، سیستم داخل یعنی جایی که نیاز به تهویه مطبوع داریم در حال گرفتن یا از دست دادن انرژی است و سیستم بیرون که تجهیزات و سیستم‌های کاری تهویه مطبوع در آن قرار دارد نیزدر حال گرفتن یا از دست دادن انرژی است.

حال این سیستم تهویه مطبوع به سه بخش تقسیم می‌شود :

 • یک) سیستم بیرون
 • دو) سیستم داخل
 • سه) سیستم انتقال انرژی

کارکرد سیستم تهویه مطبوع به این صورت است که انرژی لازم جهت تهویه محیط داخل(indoor) را توسط سیستم انتقال از محیط بیرون(outdoor) می‌آورد و سیستم داخل دارای اینرسی حرارتی سرد یا گرم بسته به فصل سال می‌کند.

زمانی که سیستم داخل از انرژی مورد نیاز اشباع می‌شود، توسط سیستم‌های کنترل که ابتدایی‌ترین آن‌ها ترموستات است، سیستم تهویه مطبوع قطع می‌شود که این اتفاق سه دلیل دارد:

یک) جلوگیری از احساس ناخوشایند تهویه مطبوع. مثلاً تصور کنید که سیستم سرمایش یا گرمایش یک ساختمان پیوسته کار کند، نتیجه آن سرمایش یا گرمایش غیر قابل تحمل محیط می‌شود.

دو) ایجاد فرصت و زمان جهت استراحت سیستم‌های تهویه مطبوع واقع در بیرون، جهت کارکرد بهتر و همچنین طول عمر مناسب. تصور کنید یک موتور الکتریکی مربوط به یک اسپیلیت کوچک پیوسته و بدون وقفه کار کند، این موتور سریعاً به دلیل داغ شدن دچار مشکل و عدم کارکرد می‌شود.

سه) جلوگیری از مصرف انرژی زیاد توسط سیستم‌های بیرون و کاهش مصرف انرژی.

یک سؤال؟
آیا یک سیستم تهویه مطبوع باید بطور پیوسته و دائم کار کند؟
خیر. هرگز یک سیستم تهویه مطبوع نباید بصورت پیوسته کار کند.
اگر یک سیستم تهویه مطبوع بصورت پیوسته و یکنواخت کار کند معنای آن وجود یک ایراد در آن سیستم است که می‌بایست هرچه زودتر توسط کارشناسان رفع مشکل گردد. در غیر اینصورت ممکن است تا حد از بین رفتن کل سیستم تهویه مطبوع با هزینه بسیار گزاف پیش رود.
چند مورد از ایراداتی که می‌تواند سبب کارکرد بدون وقفه و بدون استراحت یک سیستم تهویه مطبوع گردد به شکل ذیل است. این ایرادات در سه بخش زیر طبقه بندی می‌شوند.
• یک) ایراد در سیستم داخل
• دو) ایراد در سیستم بیرون
• سه) ایراد در سیستم انتقال انرژی

ایراد در سیستم داخل

 • نامناسب بودن عایق‌های حرارتی ساختمان (دیوار، پنجره، درزبندی‌ها، در و …) سبب هدر رفتن انرژی و انتقال حرارت سریع بین محیط داخل و بیرون می‌گردد.
 • بسته بودن سیستم‌های پرتاب هوا. بستن بودن دریچه‌های پرتاب هوا یا قرار گیری موانع جلو پرتاب هوا در محیط داخل، سبب به دمای مناسب نرسیدن محیط و نتیجه آن کارکرد مداوم سیستم بیرون می‌گردد.
 • گرفته بودن فیلتر سیستم‌های پخش هوا، سبب انتقال حرارت ضعیف‌تر و پایین آمدن محسوس سیستم‌های داخلی تهویه مطبوع می‌گردد.
 • نامناسب بودن سیستم کنترل دمای داخل. عدم وجود سیستم کنترل دمای محیط داخل سبب کارکرد بیش از حد سیستم تهویه مطبوع و نتیجه آن از بین رفتن شرایط آسایش در داخل و فشار بیش از حد به سیستم تهویه مطبوع بیرون می‌شود.

ایراد در سیستم بیرون

 • نامتناسب بودن توان سیستم تهویه مطبوع با نیاز محیط داخل. اگر توان سیستم تهویه مطبوع بیرون کم‌تر از انرژی مورد نیاز در محیط داخل باشد، سیستم مجبوراست جهت تأمین انرژی مورد نیاز بصورت پیوسته کار کند.
 • نامتناسب بودن سیستم تهویه مطبوع بیرون با دمای محیط کارکرد بیرون. اگر سیستم‌های تهویه مطبوع در بیرون برای آب و هوای خاص منطقه کارکرد طراحی نشده باشند قطعاً سیستم با بازدهی کمتر از توان نامی خود، کار خواهد کرد و این سبب کارکرد بیشتر و پیوسته سیستم می‌گردد.
 • قدیمی بودن سیستم طراحی شده جهت تولید انرژی. به روز نبودن تکنولوژی سیستم تهویه مطبوع و قدیمی بودن تجهیزات سبب پایین آمدن بازدهی و توان سیستم تهویه مطبوع می‌شود.
 • قدیمی و نامناسب بودن تجهیزات تهویه مطبوع بیرون. قدیمی شدن تجهیزات بیرون سبب افت بازدهی و همچنین دور شدن سیستم از کارکرد واقعی خود می‌گردد. ضروری است در زمان‌های مناسب تجهیزات به روزرسانی و تجهیزات جدید خریداری گردند.
 • عدم تعمیرات و سرویس مناسب سیستم تهویه مطبوع بیرون. عدم سرویس و نگهداری سیستم بصورت منظم سبب کارکرد پایین‌تر از توان نامی سیستم شده وهمچنین عدم رسیدگی به ایرادات و مشکلات کوچک سبب ایجاد ایرادات و پایین آمدن عمر سیستم می‌شود.
 • عدم جانمایی مناسب تجهیزات در محیط بیرون. قرارگیری تجهیزات بیرون در مکان نامناسب. مثلاً جایی که تابش مستقیم آفتاب است یا جایی که در زمستان تحت نفوذ آب باران و برف است یا جایی که انتقال حرارت به سختی انجام می‌گیرد سبب پایین آمدن بازدهی سیستم و کارکرد بیشتر آن می‌شود.

ایراد در سیستم انتقال انرژی

 • طراحی نامناسب و بدون محاسبه سیستم انتقال انرژی. عدم طراحی مناسب و مهندسی سیستم انتقال نیرو سبب پایین آمدن بازدهی سیستم می‌گردد. اگر تمامی تجهیزات و شرایط داخل و بیرون مناسب باشند ولی مثلاً قطر لوله و یا سایز کانال انتقال سیال حامل انرژی مناسب نباشد، انرژی مناسب به محیط داخل انتقال پیدا نخواهد کرد و سیستم مجبور به کارکرد بیشتراست.
 • عایق نبودن مسیر انتقال انرژی از بیرون به داخل. بطور کلی تمامی تجهیزات حامل یا مصرف کننده و یا تولید کننده انرژی می‌بایست عایق استاندارد گردند تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود.
 • نشتی سیال انتقال انرژی در طول مسیر. به دلیل اجرای نامناسب یا قدیمی شدن سیستم انتقال انرژی ممکن است مقداری از سیال حامل انرژی در طول مسیر به دلیل ایجاد شدن سوراخ‌هایی کوچک هدر رود وعملاً انرژی خروجی از سیستم بیرون به محیط داخل کم‌تر انتقال پیدا کند.
 • استفاده از تجهیزات و مصالح غیر استاندارد در سیستم انتقال انرژی از بیرون به داخل. عدم استفاده از تجهیزات و مصالح استاندارد در تولید و یا انتقال انرژی سبب پایین آمدن بازدهی سیستم و کارکرد بیشتر و مداوم آن می‌گردد.

شاخص آرامش در طراحی سیستم تهویه مطبوع

آسایش دمایی شرایطی ذهنی است که احساس رضایت از شرایط دمایی محیط را بیان می‌کند.

آسایش دمایی هنگامی حفظ می‌شود که گرمای تولید شده توسط متابولیسم انسانی اجازه‌ی پراکنده شدن داشته باشند تا به این صورت باعث ایجاد تعادل محیط اطراف شود.

فاکتورهای اصلی که بر آسایش تأثیر می‌گذارند آن‌هایی هستند که اتلاف و کسب گرما را تعیین می‌کنند، از جمله سرعت متابولیک، عایق کردن لباس‌ها، دمای هوا، دمای تابشی میانگین، سرعت هوا و رطوبت نسبی.

پارامترهای روانشناسی از قبیل توقعات فردی نیز بر آسایش تأثیر می‌گذارند.

حفظ استاندارد آسایش دمایی برای ساکنان ساختمان، باید یکی از اهداف مهم مهندسان طراح تأسیسات و تهویه مطبوع در ساختمان باشد.
فاکتورهای شش گانه تأثیرگذار بر آسایش دما

فاکتورهای شخصی شامل :
• سرعت متابولیک
• سطح پوشش

فاکتورهای محیط شامل :
• دمای هوا
• دمای میانگین تابشی
• سرعت هوا
• رطوبت نسبی

دمای هوا:

درشاخص دمای هوا، دمای خشک هوا بسیار اهمیت دارد. بطوری که اگر دمای خشک پایین باشد احساس سرما و اگر دمای خشک بالا باشد احساس گرما می‌کنیم . بصورت کلی بازه‌ی دمای آرامش مابین 18 تا 28 درجه سانتی گراد تعریف می‌شود.

دمای میانگین تابشی

اصلی‌ترین متغیر در ارزیابی حس حرارتی خارج از ساختمان، در شرایط آفتابی است و بدون در نظر گرفتن شرایط آسایش به کار گرفته می‌شود. برحسب تعریف، میانگین دمای تابشی، دمای یکنواخت یک محفظه سیاه رنگ فرضی است که مقدار مبادله حرارت تابشی فرد ساکن در آن برابر با وقتی است که یک فرد در یک محفظه غیریکنواخت واقعی قرار دارد.

سرعت هوا

سرعت هوا در افزایش میزان گریز گرما از بدن بسیار مؤثر است. زمانی که بدن عرق می‌کند، سرعت هوا در تبخیر تعرق و ایجاد حس خنکی بر روی پوست بسیار مؤثر است. به طور کلی سرعت هوا تا 0.1 متر در ثانیه می‌تواند منجر به احساس خوشایند شود. در داخل خانه سرعت هوای 0.1 تا 1.0 متر در ثانیه در شرایط راحتی است. در فضای باز، سرعت باد تا 2 متر بر ثانیه شرایط راحتی است .

رطوبت نسبی

نسبت میزان بخار آب هوا به میزان بخار آبی که هوا می‌توانست در دما و فشار خاصی داشته باشد رطوبت نسبی گویند. در حالیکه بدن انسان دارای سنسورهایی بر روی پوست است که برای حس کردن گرما و سرما به صورت مؤثری کار می‌کنند، رطوبت نسبی به صورت غیرمستقیم حس می‌شود. تعرق، مکانیسم اتلاف گرمایی مؤثر است که با فرآیند تبخیر از پوست کار می‌کند. اما در (رطوبت نسبی) بالا، هوا تقریباً ماکزیمم بخار آبی که می‌تواند داشته باشد را دارد، بنابراین تبخیر و در نتیجه اتلاف گرما کاهش می‌یابد. از طرف دیگر، محیط‌های بسیار خشک به دلیل تأثیرشان بر غشای مخاطی نامناسب هستند. سطح پیشنهادی رطوبت درونی در محدودهٔ ۳۰ تا ۶۰٪ در ساختمان‌های دارای تهویه می‌باشد.

سطح پوشش

سطح پوشش بر اساس واحد سی.ال.او تعریف می‌گردد . این اعداد جهت پوشش براحتی در خانه عدد0.5 . جهت پوشش معمولی در بیرون از خانه در فصل عادی عدد 1 . و جهت پوشش معمولی در زمستان عدد 2 می‌باشد .

سرعت متابولیک

سرعت متابولیک بدن با میزان فعالیت بدن رابطه مسقیم دارد. میزان آن بر اساس واحد وات بر متر مربع سطح بدن محاسبه می‌شود. هرچقدر میزان فعالیت بیستر باشد میزان حرارت دفع شده از بدن بیشتر و این عدد بالاتراست. به طور کلی میزان حرارت دفع شده از بدن یک فرد در حالت نشسته حدود 58 وات برمترمربع می‌باشد، که این میزان به عنوان یک مت در نظر می‌گیرند.

مدل سازی شرایط آسایش

جهت بررسی شرایط آسایش، توسط الگوریتم‌های گوناگون مدل سازی شده است که مدل روبه رو در میان مدل‌های آسایش شناخته شده، برتر می‌باشد. این مدل با استفاده از اصول تعادل گرمایی و داده‌های تجربی گرفته شده از اتاق تحت شرایط آب و هوای ثابت، ساخته شده‌است. از طرف دیگر مدلی تطبیقی بر اساس صدها مطالعات میدانی ایجاد شد، اساس این مطالعات مبنی بر این بود که ساکنان به صورت پویایی با محیط خود در تعامل هستند. ساکنان محیط خود را بوسیله‌ی لباس، پنجره‌های قابل استفاده، پنکه‌ها، بخاری‌های شخصی و پرده‌ها کنترل می‌کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.